SPADEK PO 10 LATACH.

Jak wszyscy wiemy w poprzednim sezonie Sprotavia zajęła ostatnie miejsce w IV lidze lubuskiej. Oznacza to spadek do zielonogórskiej klasy okręgowej. Niestety po 10 latach pobytu na IV ligowych boiskach Sprotavia wraca do niższej ligi. Raz w sezonie 2012/13 Sprotavia rywalizowała nawet na boiskach III ligowych! Okres ten był generalnie bardzo udany dla seniorów klubu. Przez ten okres głównym trenerem był Mieczysław Sobczak, który miał ogromny wpływ na odnoszone sukcesy. Prowadził on klub z wyjątkiem sezonu 2015/16 w którym pracował w Koronie Kożuchów i ostatniej rundy wiosennej sezonu 2018/19. W latach gry w IV lidze Sprotavia zajmowała głównie miejsca w czołówce dopiero w ostatnich 3 sezonach były to miejsca poniżej 8.  W tym okresie Sprotavia słyneła głównie ze szczelnej obrony która traciła mało bramek. Za wyjątkiem jednego sezonu Sprotavia również grała bardzo dobrze na swoim stadionie.

Niestety przed obecnie zakończonym sezonem  Sprotavia pożegnała się z kilkoma kluczowymi zawodnikami (Ekiert,Nowicki,Olejniczak,Korotyszewski,Kononowicz).. Miało to duży wpływ na jakość gry. Po pierwszej rundzie Sprotavia zdobyła tylko 11 punktów. Jednak strata do zespołów bezpiecznych nie była duża. Nowy grający trener Sucharek i kilka transferów napawały nadzieją na rundę rewanżową. Jednak kilka udanych meczy nie wystarczyło do utrzymania. O ile ilość zdobytych punktów na swoim boisku była przyzwoita to już tylko 4 remisy na wyjazdach jest wynikiem beznadziejnym.  Inne drużyny jak na przykład Korona Kożuchów czy Polonia Słubice mimo podobno słabej zdobyczy punktowej po rundzie jesiennej były rewelacją rundy rewanżowej i zapewniły sobie grę na tym poziomie rozgrywek w następnym sezonie Spadek Sprotavii jest zasłużony bo aż 20 porażek w całym sezonie świadczy że ten skład osobowy był za słaby na tę ligę.

Co dalej? Niestety razem ze Sprotavią do klasy okręgowej spadły Arka Nowa Sól i Odra Bytom Odrz. Oznacza to że razem z będącym w okręgówce Promieniem Żary jest już kilku mocnych kandydatów do awansu. Niestety jak pokazują poprzednie lata bardzo ciężko jest wydostać się z tej klasy rozgrywkowej mimo że aż dwie ekipy awansują.